Vsak posameznik, ne glede na svoje zmožnosti, se lahko vključi v športne aktivnosti, prilagojene njegovim sposobnostim.
Seznam parašportov
Paralimpijski športi
Boccia
Boccia
Boccia je paralimpijski šport, namenjen težje gibalno oviranim osebam. Igra se s šestimi rdečimi, šestimi modrimi in belo boccio (žogice). Cilj igre je barvno boccio (rdečo ali modro) čimbolj približati beli boccii. Igralci lahko mečejo boccie z roko, nogo ali s pomočjo posebne naprave – rampe. Igra se odvija v telovadnici na igrišču dimenzij 6m x 12,5 m. Tekmuje se posamično v kategorijah (BC1,BC2, BC3, BC4), v parih (BC3, BC4) in ekipno (BC1/BC2).
Ali ste vedeli, da korenine boccie segajo več kot 7000 let nazaj, ostanke igre so našli med izkopavanjem grobnic v Egiptu?
Odbojka sede
Odbojka sede
Si želiš igrati odbojko, pa ti telo tega ne dopušča? Preizkusi se v sedeči odbojki in videl boš, da so prepreke le v glavi in da telo ne pozna meja!
Za več informacij nas pokliči ali nam piši na:
- odbojka.sede@gmail.com
- 051 393 318
Pridruži se nam na treningu odbojke sede v Braslovčah, Ljubljani, Novi Gorici, Ravnah na Koroškem ali v Krškem. Odbojka sede je šport, primeren za vsakogar, še posebej pa za osebe z amputacijami oziroma prirojenimi napakami spodnjih in zgornjih okončin, poškodovanimi kolenskimi vezmi ipd.
Parakolesarstvo
Parakolesarstvo
Parakolesarstvo je paralimpijski šport, s katerim se lahko ukvarjajo športniki najrazličnejših vrst invalidnosti. Glede na svoje sposobnosti kolesarji vozijo običajno cestno kolo, ročno kolo, tricikel ali tandem. Pri cestnem parakolesarstvu poznamo cestne dirke in vožnjo na čas (kronometer), ročni kolesarji pa se pomerijo tudi v štafeti. Dirke na velodromu so omejene zgolj na kolesarje na cestnih kolesih in tandemih, ki se pomerijo v šprinterskih in vzdržljivostnih disciplinah.
Ali ste vedeli, da je nekdanji dirkač formule 1 Alex Zanardi, danes parakolesar, tik pred 15. obletnico hude nesreče, v kateri je izgubil obe nogi, osvojil zlato kolajno na paralimpijskih igrah v Riu de Janeiru?
Košarka na vozičkih
Košarka na vozičkih
Košarka na vozičkih je eden najpopularnejših in tudi reprezentativnih paralimpijskih športov. Vsak igralec glede na stopnjo invalidnosti prejme klasifikacijsko oceno (1 – 4.5), glede na vrsto invalidnosti. Igralci z oceno 4.5 so podvrženi minimalni invalidnosti. Pravila so zelo podobna pravilom hodeče košarke, invalidi pa ne poznajo dvojnega vodenja, koraki se dosodijo takrat, ko igralec požene voziček več kot dvakrat, ne, da bi vmes žogo odbil od igralne podlage.
Ali ste vedeli, da je košarka na vozičkih tako priljubljena, da obstajajo igralci, ki se lahko profesionalno preživljajo. Profesionalne lige obstajajo po vsem svetu – od Avstralije in Azije do Evrope in Amerike.
Paranamizni tenis
Paranamizni tenis
Paralimpijski šport, s katerim se lahko ukvarjajo športniki najrazličnejših vrst invalidnosti. Glede na svoje sposobnosti lahko igrajo tako stoje kot sede na športnem vozičku. V paranamiznem tenisu športnike invalide delimo v tri skupine: sedeči igralci paranamiznega tenisa (skupina sedečih igralcev 1 do 5), stoječi igralci (skupina stoječih igralcev 6 do 10 ) paranamiznega tenisa in igralci z intelektualnim primanjkljajem (igralci skupine 11).
Ali ste vedeli, da namiznoteniška žogica po udarcu doseže hitrost tja do 100 km na uro?
Paraplavanje
Paraplavanje
Paraplavanje je zelo priljubljen paralimpijski šport, v katerega se lahko vključijo vse specifike invalidnosti. Tako kot na olimpijskih tudi na paralimpijskih igrah plavalci plavajo v različnih in razdaljah in disciplinah (prosto, hrbtno, prsno, delfin in mešano). Paraplavalci so razdeljeni po skupinah, in sicer glede na njihovo funkcijsko sposobnost za nastop v vsaki disciplini.
Ali ste vedeli, da lahko paraplavalci glede na svojo sposobnost štartajo na različne načine?
Parastrelstvo
Parastrelstvo
Parastrelstvo, ki je paraolimpijski šport od iger v Torontu leta 1976, je izjemen preizkus športnikove koordinacije, natančnosti, ravnotežja in psihološke trdnosti.
Parastrelci in parastrelke so razdeljeni v dve kategoriji, glede na vrsto invalidnosti. V kategoriji SH1 nastopajo parastrelci, ki lahko samostojno držijo orožje. in lahko streljajo v disciplinah s pištolo ali puško.
V kategoriji SH2 nastopajo parastrelci, ki zaradi vrste invalidnosti ne morejo sami držati orožja, zato uporabljajo posebno stojalo. Parastrelci v kategoriji SH2 streljajo le s puško.
Poznamo 17 tekmovalnih disciplin, od tega je 12 olimpijskih. Parastrelci nastopajo tako v posamični kot ekipni konkurenci treh parastrelcev. Na tekmovanjih najprej potekajo kvalifikacije iz katerih se najboljših osem parastrelcev uvrsti v finale.
Še zanimivost: oddaljenost tarče je 10, 25 ali 50 metrov, odvisno od discipline. Pri streljanju z zračno puško je središče tarče veliko le 0,5 milimetra kar od športnika zahteva izjemno natančnost. “Čisti zadetek” v sredino tarče prinese 10.9 krogov.
Parastrelstvo je najuspešnejši slovenski paraolimpijski šport, ki se lahko pohvali z največjim številom kolajn z velikih tekmovanj. Na paraolimpijskih igrah v Riu, sta z zlato in srebrno kolajno razveselila Veselka Pevec in Gorazd Tiršek v kategoriji SH2.
Kontakt:
Vsi, ki bi se želeli preizkusiti v parastreljanju lahko kontaktirate:
- ZŠIS-POK, info@zsis.si, 01 5300 892
Paralokostrelstvo
Paralokostrelstvo
Paralokostrelstvo je eden od prvih športov za invalide. Že od nekdaj je bilo del paralimpijskega gibanja in z nastankom paralimpijskih iger tudi stalnica programa iger.
Namenjeno je športnikom z različnimi gibalnimi ovirami, ki so po opravljenem procesu klasifikacije razdeljeni v kategorije, oziroma pridobijo pravico do uporabe pomožnih naprav na tekmovanju. Klasifikacijo lahko pridobijo osebe z oslabljeno mišično močjo, zmanjšanim pasivnim obsegom giba, amputacijami, povečanim mišičnim tonusom, ataksijo in slepoto ali slabovidnostjo.
- Kategorija OPEN je namenjena lokostrelcem z invalidnostjo v spodnjih udih. Nekateri lahko uporabljajo voziček, drugi stolček ali streljajo stoje – odvisno od zmožnosti vzdrževanja ravnotežja.
- Kategorija W1 je namenjena lokostrelcem, ki so lahko na vozičkih (uporablja se lahko povsem vsakodnevne vozičke in nakup športnega ni potreben) ali stolčkih. Uporabljajo prilagojeno lokostrelsko opremo, ki ni po standardnih pravilih
- Kategoriji V1 in V2/3 je namenjena slepim in slabovidnim lokostrelcem. Športniki V1 morajo uporabljati pokrivalo za oči. Vsi slepi in slabovidni lokostrelci uporabljajo taktilno merilno napravo.
Na paralimpijskih igrah nastopajo lokostrelci v kategorijah W1 in OPEN, individualno in v dvojicah. Paralokostrelci so razdaljeni po lokostrelskih slogih – ukrivljeni ali sestavljeni lok in po spolu.
V Sloveniji je paralokostrelstvo povsem integrirano v običajne klube in tekmovanja. Je šport, s katerim se lahko začnemo ukvarjati v kateremkoli življenjskem obdobju, primeren tako za rekreacijo kot za tekmovalni in vrhunski šport. V poletnih mesecih treningi potekajo zunaj, po ravnem terenu na urejenih lokostrelskih vadbiščih, pozimi pa v športnih in šolskih telovadnicah. Lokostrelska zveza bo v sodelovanju s klubi stremela k zagotavljanju ustrezne športne infrastrukture za invalide.
Kontakt za dogovor o terminih vodenih treningov:
E-pošta: para@archery-si.org
Telefonska številka: 040 579 059
Paraatletika
Paraatletika
Atletika je kraljica športa. Sestavljajo jo elementarna gibanja kot so tek, skok, met in hitra hoja.
Atletika je večinoma individualni šport razen štafetnih in ekipnih tekmovanj. Je ena od najstarejših oblik športnih tekmovanj, saj so se v njej pomerili že stari Grki. Atletska tekmovanja segajo v prazgodovino in imajo svoje prve zaznave že iz leta 2250 pr. n. št.
Discipline v teku obsegajo razdalje od 60m in vse do maratona(42.195m) ter od 60m ovire do 3000m zapreke. Skoki obsegajo: skok v daljino, troskok, skok v višino in skok s palico. Mete sestavljajo: suvanje krogle, met diska, met kopja in kladiva. Hitra hoja se izvaja na razdaljah od 20km do 50km.
Tekmovanja se izvajajo na prostem in v dvorani. Na prostem se lahko izvajajo na stadionu, ki ima 400m krožno stezo in izven stadiona na cesti, na naravnih površinah (kros) in v gorah (gorski teki). V dvorani imamo 200m krožno stezo.
Atletika je seveda osnova za vse ostale športe, zato je s svojimi elementi teka, skokov in metov prisotna praktično v vseh športnih disciplinah.
Pri paraatletiki ločimo atlete glede na poškodbo invalidnosti. Tisti, ki so na invalidskem vozičku se odločajo za discipline metov ( krogla, disk, kopje). Imajo pa tudi možnost tekmovati na vozičkih, v različnih razdaljah na atletski stezi in tudi v cestnem teku maraton.
Ostali atleti z različno stopnjo invalidnosti in tudi slepi, se lahko odločajo za naslednje discipline:
teki – od šprintov do maratona, skoki – v višino in daljino.
Vsako leto je eno veliko tekmovanje kot npr : Evropsko prvenstvo, Svetovno prvenstvo in Paralimpijske igre. Med prvenstvi pa različna domača prvenstva in tuji mitingi.
V Sloveniji paraatleti tekmujejo pod okriljem Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenskega Paralimpijskega komiteja (Zveza ŠIS-SPK).
Kontakt:
- Primož Černilec, telefon: 031 339 044, e-pošta: primoz.cernilec@gmail.com
- Roman Kejžar, telefon: 041 698 132
Paraalpsko smučanje
Paraodbojka
Paraalpsko smučanje je zaradi svoje strukture primerno za širok spekter invalidnosti. Tekmovalci tako dekleta kot fantje – tekmujejo v treh kategorijah (slepi in slabovidni, stoječi in sedeči tekmovalci). Tekmovalci in tekmovalke nastopajo na progah, enakih tistim, ki jih lahko opazujete v okviru svetovnih tekmovanj športnikov neinvalidov in so v veliki meri podvrženi enakim predpisom Svetovne smučarske zveze FIS.
Ali ste vedeli, da je sloviti avstrijski Kitzbühl letos prvič gostil tekmo svetovnega pokala parasmučarjev?
Curling na vozičkih
Curling na vozičkih
Curling na vozičkih je prilagoditev igre curlinga za neinvalide. Bistveni sta koordinacija ter moč, da palico s kamnom potiskate po ledu. Curling na vozičkih se igra z granitnimi kamni in na enakem ledu kot curling za hodeče, čeprav se kamni vržejo iz stacionarnega invalidskega vozička in ni pometanja. Omenjeni šport za invalide je relativno nova disciplina (1990), sami začetki panoge pa segajo v leto 1500 na Škotskem.
Ali ste vedeli, da granitni kamen, s katerimi igrajo, tehta do 20 kilogramov?
Golbal
Golbal
Golbal je šport za slepe in slabovidne, ki se igra s posebnimi očali in posebno, zvenečo žogo. Skozi očala igralci ne vidijo ničesar, žoga pa ima v notranjosti zvončke, ki pri gibanjuoddajajo zvok, zato jo lahko med igro slišimo. Igra je torejosnovana na slušnem zaznavanju. Zato je golbal šport, pri katerem lahko športniki dosegajo vrhunske rezultate kljub slepoti oziroma slabovidnosti.
Na vsaki strani igrišča so trije igralci in gol. Ekipi si podajata žogo z ene strani igrišča na drugo, njun cilj pri igri pa je ubraniti svoj gol in na drugi strani zadeti gol nasprotnika. Vsak met je tako tudi priložnost za gol. Na tleh so taktilne oznake, s pomočjo katerih se igralci orientirajo in tako najdejo svoje mesto na igrišču. Igrišče ima enake zunanje mere, kot odbojkarsko, 18m v dolžino ter 9m v širino. 9 metrov je dolg tudi gol. Tekma se igra v dveh polčasih po 12 minut. V ekipi je lahko največ 6 igralcev, tako da so trije na igrišču in trije na klopi, najmanjša ekipa pa mora imeti vsaj 3 igralce.
Pri golbalu so poleg dobrega sluha pomembne še veščine kot so: dobra fizična pripravljenost, potrpežljivost, eksplozivnost, zbranost, orientacija, natančnost, hitrost, sproščenost ….
Golbal je tudi Paralimpijski šport, igrajo se tudi ostala mednarodna tekmovanja, kot sta npr. evropsko in svetovno prvenstvo. Slovenska reprezentanca je v golbalu dosegla že nekaj vrhunskih rezultatov.
Kontakt: Če vas golbal zanima, se lahko obrnete na našega trenerja s katerim lahko stopite v stik prek:
Ivan Vinklerj E: ivan.vinkler@gmail.com
M: 031 344 520
Potapljanje za invalide
Potapljanje za invalide
Potapljanje za invalide je postalo precej enostavnejše še posebno v zadnjih letih, ko se je potapljaška oprema precej spremenila tudi v tej smeri, prav tako pa je vse več potapljaških organizacij namenjenih prav invalidom. Le-te so prilagodile programe, da so enostavnejši za posamezno stopnjo invalidnosti, kot tudi inštruktorji sami so izšolani, da so v pomoč invalidu samemu od vsega začetka pa do konca.
Kakšne vrste invalidnosti sploh poznamo?
- Amputacije
- Astma
- Cerebralna paraliza
- Avtizem
- Sladkorna bolezen
- Downov sindrom
- Epilepsija
- Travma glave, poškodba možganov pri travmah
- Gluhoneme osebe ali osebe z zmanjšano možnostjo sluha
- Mišična distrofija
- Multipla skleroza
- Slepi ali osebe z zmanjšano možnostjo vida
- Osebe s poškodbo hrbtenice
- Osebe s poškodbo in težavami črevesja
Potapljanje za invalide ni tekmovalne narave, pač pa jim omogoča biti enako svoboden pod vodo, kot ostalim. Prav tako ima potapljanje terapevtski značaj, kot tudi rekreativni oz. gibanje dela telesa, ki ni poškodovan in s tem krepitev mišic. Potapljanje je ena od aktivnosti kjer nam morebitne telesne omejitve ne predstavljajo omejitev v vodi! Potapljanje je tudi socialna nota, saj smo pod vodo vsi enaki, invalidom pa omogoča skupne izlete s preostalimi potapljači. Edina omejitev pri potapljanju je zdravniški pregled in vedno se priporoča vsaj na začetku imeti spremljevalca, ki zna plavati in je svoboden v vodi, za pomoč invalidu samemu.
Tečaji so podobno, kot za ostale potapljače razdeljeni v več kategorij in sicer začnemo s prvo podvodno izkušnjo, nekateri invalidi so sposobni zaključiti celo začetni potapljaški tečaj. Drugi le-tega z omejitvami ali celo nadaljevalni potapljaški tečaj. Po opravljenih tečajih invalidi niso omejeni na možnost potovanja po svetu in se potapljati podobno kot ostali in uživati prelep podvodni svet, kjer koli. Seveda morajo pred odhodom preveriti možnost potapljaškega centra glede na njihove potrebe. Za dodatne informacije je vedno najbolje, da se potencialni tečajnik obrne na inštruktorja potapljanja za invalide, ki mu bo znal svetovati kakšno pot izbrati. Obstaja tudi starostna omejitev, ki je 12 let a zavisi od programa samega.
Kontakt:
Matjaž Repnik
info@watersports.si
064 145 260
Parakajak
Parakajak
Je voda vaš element in vas kar vabi, da bi zdrseli po njeni gladini? S parakajakom je to mogoče.
Kajakaštvo je pestra športna panoga, ki se v različnih disciplinah odvija na vseh tipih voda. Skozi vadbo se imajo udeleženci našega športnega programa možnost spoznati z različnimi oblikami kajakaštva. Izbira kajaka je vedno prilagojena glede na zmožnosti uporabnika. Na začetku se vesla v širokih in stabilnih kajakih, ki omogočajo učenje brez strahu, da bi se kajak prevrnil. Sčasoma, s pridobivanjem znanja, izkušenj in zaupanja v svoje sposobnosti, se odpira več možnosti in širši izbor disciplin v katerih je mogoče veslati.
Prve paraolimpijske medalje so bile v parakajaku podeljene leta 2016 v Riu de Janeiru. Leto pred tem pa smo v Sloveniji priredili prvo državno prvenstvo v tej disciplini.
Tekmovanja v parakajaku potekajo na 200m odseku mirne vode. Glede na stopnjo invalidnosti se tekmovalci razvrščajo v tri kategorije (KL1, KL2 in KL3).
- KL1 – tekmovalci ki niso zmožni premikati trupa ali je njegova funkcija močno omejena, premikajo se pretežno z rokami
- KL2 – tekmovalci z delno funkcijo nog in trupa, vendar potrebujejo dodatno oporo za sedenje
- KL3 – tekmovalci s funkcionalnim trupom in delno funkcijo nog, zmožni samostojnega sedenja
V primeru, da bi se želeli vključiti v programe vadbe ali pa potrebujete več informacij o parakajaku, lahko kontaktirate:
- Gregor Brovinsky
- E-pošta: brovinsky.gregor@yahoo.com
- Tel.: 041 296 251
Parabadminton
Parabadminton
Para-badminton je šport za vse. Para-badminton je šport, ki ga lahko igrajo tako moški kot ženske različnih oblik invalidnosti, ne glede na starost in predhodno znanje. Gre za hitro rastoči šport, ki vsako leto privabi vedno več udeležencev, tako tekmovalno kot tudi rekreativno.
Uradna pravila so bila dogovorjena leta 2013, leta 2014 pa je bil para-badminton uvrščen med para-olimpijske športe – premierno na poletnih para-olimpijskih igrah 2021 v Tokiu.
Vabljeni k ogledu kratke video predstavitve novega para-olimpijskega športa:
KAKO IGRATI PARA-BADMINTON
Tako kot badminton, se tudi para-badminton igra s peresno ali plastično žogico, in sicer na pravokotnem igrišču, ločenem z mrežo. Cilj je, z loparjem udariti žogico v polje nasprotnika z namenom, da nasprotnik naredi napako in tako osvojiti točko.
Poenostavljeno točkovanje:
- tekmo sestavljajo najboljše izmed 3 iger do 21 točk,
- igralec, ki osvoji izmenjavo udarcev (angl. rally) doda točko svojemu rezultatu in naslednji servira,
- pri izenačenju 20:20, se igra na dve razliki,
- pri izenačenju na 29:29, zmaga igralec, ki doseže 30-to točko,
- igralec, ki zmaga igro (angl. set), servira v naslednji igri.
Športniki tekmujejo v disciplinah posamično (moški/ženske), dvojice (moški/ženske) in mešane dvojice.
KDO LAHKO IGRA PARA-BADMINTON
Vrsta okvare
Pravila klasifikacije določajo, da obstajajo različne oblike invalidnosti, ki jih je mogoče klasificirati. Te med drugim delimo na: okvaro hrbtenice, skoliozo, multiplo sklerozo, amputacije, cerebralno paralizo, okvaro kolkov, razliko v dolžini nog, amputacijo zgornjih okončin in pritlikavost.
Klasifikacija
Športniki so razvrščeni v “športne razrede”, tako da se zagotovi poštenost na tekmovanju. Para-badminton športnike razvrsti v 6 športnih razredov.
- Športni razredi za invalidske vozičke – WH1 in WH2
- Stoječi športni razredi – SL3, SL4 in SU5
- Športni razred pritlikavost – SS6
Invalidski voziček 1 (WH1): Igralci tega razreda potrebujejo invalidski voziček za igranje badmintona. Igralci v tem razredu imajo navadno okvaro obeh spodnjih okončin in trupa.
Invalidski voziček 2 (WH2): Igralci v tem razredu potrebujejo invalidski voziček za igranje badmintona. Igralci v tem razredu bi lahko imeli okvaro enega ali obeh spodnjih okončin (manj kot WH1) in minimalno ali brez okvare trupa.
Stoječi spodnji 3 (SL3): Igralci v tem razredu morajo igrati stoječe. Igralci v tem razredu imajo največkrat okvaro enega ali obeh spodnjih okončin in slabo ravnotežje med hojo ali tekom.
Stoječi spodnji 4 (SL4): Igralci v tem razredu morajo igrati stoječe. Igralci v tem razredu imajo slabitev (manj kot SL3) na enem ali obeh spodnjih okončinah in minimalno slabitev ravnotežja med hojo ali tekom.
Stoječi zgornji 5 (SU5): Igralci v tem razredu morajo igrati stoječe. Igralci v tem razredu imajo okvaro zgornjih okončin.
Pritlikavost 6 (SS6): Igralci v tem razredu so manjše rasti zaradi genetskega stanja, ki ga pogosto imenujemo “pritlikavost”.
Vabljeni k ogledu kratkega videa o klasifikaciji:
KJE SE LAHKO PRIJAVIM
Z zainteresiranimi kandidati, bomo v Sloveniji našli primerno oddaljeno in dostopno dvorano, ker bi se v času sezone (od oktobra do maja) oziroma po dogovoru srečevali na vodenih vadbah pod okriljem Žige Frass-a, licenciranega trenerja para-badmintona s strani Evropske badmintonske zveze.
Za prijave ali dodatne informacije pišite na ziga.frass@gmail.com.
Paracheerleading
Paracheerleading
ParaCheer je del nove skupine inkluzivnih divizij cheerleadinga, ki je na voljo od leta 2017. Adaptive Abilities Cheerleading vključuje večino elementov trenutnega cheerleadinga. Ekipe so lahko sestavljene iz le parašportnikov, možno pa je tudi, da skupaj sodelujejo športniki invalidi in neinvalidi. Na svetovnih prvenstvih je velja pravilo, da najmanj 25 % ekipe premore neko obliko invalidnosti. Tekmovanja potekajo v petih kategorijah: Co-ed, All-girl, Freestyle Asst, Hip-hop in Group Stunt.
Ali ste vedeli, da lahko tekmujejo v paracheerleadingu v petih kategorijah?
Paratriatlon
Paratriatlon
Paratriathlon je razmeroma mlad šport, ki pa se zaradi priljubljenosti in dobrega razvojnega načrta ITU (mednarodne triatlonske zveze) skokovito razvija, od leta 2016 je tudi paralimpijski šport. Tako je danes praktično že integriran v vsa večja triatlonska tekmovanja na svetu, vsako leto pa se pripravljajo tekmovanja na mednarodni ravni. Trenutno poznamo devet tekmovalnih kategorij za parašportnike, ki se merijo v 750 metrih plavanja, 20 kilometrih kolesarjenja in 5 kilometrov teka.
Ali ste vedeli, da imajo lahko slepi in slabovidni tekmovalci ob sebi spremljevalca (guida), kateri jih spremlja v vseh treh disciplinah?
Paraodbojka
Paraodbojka
Odbojka sede je ena izmed disciplin paraodbojke, primeren za vsakogar, še posebej pa za osebe z amputacijami oziroma prirojenimi napakami spodnjih in zgornjih okončin, poškodovanimi kolenskimi vezmi ipd. Slovenija premore uspešno žensko in moško reprezentanco, ki navdušuje na mednarodnih tekmovanjih.
Ali ste vedeli, da se igra na igrišču, ki meri v dolžino 10 metrov, v širino pa 6 in tudi to, da je mreža pri fantih na višini 1.15 metra, pri dekletih pa 10 centimetrov nižje?
Športi olimpijade gluhih
Atletika – gluhi
Atletika – gluhi
Atletika je kraljica športa. Sestavljajo jo elementarna gibanja kot so tek, skok, met in hitra hoja.
Atletika je večinoma individualni šport razen štafetnih in ekipnih tekmovanj. Je ena od najstarejših oblik športnih tekmovanj, saj so se v njej pomerili že stari Grki. Atletska tekmovanja segajo v prazgodovino in imajo svoje prve zaznave že iz leta 2250 pr. n. št.
Discipline v teku obsegajo razdalje od 60m in vse do maratona(42.195m) ter od 60m ovire do 3000m zapreke. Skoki obsegajo; skok v daljino, troskok, skok v višino in skok s palico. Mete sestavljajo; suvanje krogle, met diska, kopja in kladiva. Hitra hoja se izvaja na razdaljah od 20km do 50km.
Tekmovanja se izvajajo na prostem in v dvorani. Na prostem se lahko izvajajo na stadionu, ki ima 400m krožno stezo in izven stadiona na cesti, na naravnih površinah (kros) in v gorah (gorski teki). V dvorani imamo 200m krožno stezo.
Atletika je seveda osnova za vse ostale športe zato je s svojimi elementi teka, skoka in meta prisotna praktično v vseh športnih disciplinah.
Gluhi atleti nastopajo na evropskih tekmovanjih na prostem in v dvorani, ki so organizirana pod okriljem EDSO in na svetovnih ter olimpijskih igrah gluhi, ki jih organizira ICSD oziroma Deaflympics.
Letos bo v mesecu juliju na Olimpijskih igrah v Samsunu v Turčiji meseca julija barve Slovenije zastopal Tadej Enci v teku na 400m. Enci že ima bronasto medaljo z Evropskega prvenstva na prostem 2015 v teku na 400m, leta 2016 pa je postal Evropski prvak v dvorani prav tako v teku na 400m.
Atletske discipline za gluhe so povsem enake kot za slišeče tekmovalce. Razlikujejo se zgolj štartna povelja pri tekih, ki so na tekmovanjih gluhih podana na semaforju s tremi svetlobnimi signali, kjer različne barve nadomestijo povelja: na mesta, pozor in pok pištole oziroma v zadnjem času elektronski zvočni signal.
V Sloveniji gluhi atleti tekmujejo pod okriljem Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije (ZDGNS) in Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenskega paralimpijskega komiteja (Zveza ŠIS-SPK)
Tenis gluhi
Tenis gluhi
Si za razvijanje motoričnih sposobnosti, tako kot dela to najuspešnejši gluhi teniški igralec v zgodovini Slovenije Marino Kegl? Marino zaseda trenutno 8. mesto na svetovni teniški lestvici.
Gluhi športniki so specifični ljudje, ki imajo v osnovi težave z ravnotežjem, občutkom za prostor in eksplozivnostjo. Pri naglušnih so te pomanjkljivosti veliko manj izrazite, zato je za trening potreben individualni pristop, da se ugotovi stanje vsakega posameznika. Potrebno je veliko potrpežljivosti in srčnosti.
Tenis gluhih ima dolgo zgodovino. Organizirano so ga gluhi začeli igrati leta 1915. Francija, Anglija, Češka in Belgija, so bile takratne velesile. Na Češkem je bilo v tistem času že preko 500 teniških igrišč. Tenis gluhih je olimpijski šport že od l.1924 –Pariz (1. olimpijada gluhih – Deaflympics). Na vseh velikih tekmovanjih se tekmuje v moški in ženski konkurenci: posamezno, dvojice-pari in mešani pari (moški-ženska). ICSD (International Committee of Sports for the Deaf) je svetovna krovna organizacija športa gluhih, pod okriljem katere se izvaja olimpijada gluhih in svetovna prvenstva, EDSO (European Deaf Sports Organisation), pa ima pod okriljem evropska prvenstva in mednarodne odprte turnirje. Pravico do nastopa na tekmovanjih v tenisu gluhih imajo športniki z izgubo sluha najmanj 55dB, po Fowlerju in sicer na boljšem ušesu.
V Sloveniji sta največja podpornika tenisa gluhih Zveza za šport invalidov – Paraolimpijski komite in Športna zveza gluhih Slovenije.
Tenis je šport z loparjem za dva nasprotna igralca (posameznika) ali za dve nasprotni skupini s po dvema igralcema (dvojice). Igra se na igrišču, razdeljenim v dve polovici, z nizko postavljeno mrežo na sredini igrišča. Igralci za igranje uporabljajo lopar, s katerim odbijajo s klobučevino prekrito, votlo gumijasto žogico prek mreže na sredini igrišča na nasprotno stran. Če se žoga na igralčevi strani igrišča odbije dvakrat, dobi točko nasprotnik.
Prav tako nasprotnik dobi točko, če igralec žoge ne udari z loparjem, jo z udarcem pošlje izven nasprotnikove polovice (izven igrišča, v mrežo ali na svojo polovico), ali jo udari z loparjem, ko je v zraku še na nasprotnikovi polovici. Športniku oziroma športnici, ki se ukvarja s tenisom, rečemo tenisač ali teniški igralec oziroma tenisačica ali teniška igralka.
Vsi, ki vas karkoli zanima v zvezi s tenisom gluhih ali paratenisom nas kontaktirajte preko kontaktnega obrazca. Odkrili smo marsikatero skrivnost, za večino vprašanj našli odgovore in ni razlogov, da tega ne bi delili z vami.
Darko Kegl
teniški trener – osebni trener Marina Kegla
Košarka gluhi
Košarka gluhi
Šport gluhih
Šport gluhih
Športna dejavnost gluhih v Sloveniji ima zelo pestro zgodovino. Ob ustanovitvi društva gluhonemih Dravske banovine v Ljubljani leta 1931 je bila ena od prvih akcij društva vključevanje gluhih v telovadno društvo Sokol. Slovenski gluhi in naglušni športniki se vsake štiri leta merijo na poletni/zimskih olimpijadi. Leja Glojnarič je na zadnji poletni olimpijadi zmagala v mnogoboju in skoku v višino, ta izjemen rezultat je s 3. mestom na obeh disciplinah dopolnila Iris Breganski. Anja Drev je zadnja Slovenka, ki je leta 2017 osvojila kolajno na zimski olimpijadi. Letos je nas opozoril tenisač Marino Kegl, ki je na sploh 1. turnirju v Melbournu, ki je potekal v času, ko so igrali tudi neinvalidi, prišel do finala. Med ekipami v športu gluhih največje uspehe beležijo košarkarji (dvakrat tudi evropski prvaki), ki so lani v igri 3 na 3 postali svetovni prvaki. Gluhi in naglušni kegljači so na letošnjem evropskem prvenstvu osvojili šest medalj.
Ali ste vedeli, da je Miha Zupan prvi gluhi košarkar, ki je zaigral v Evroligi, najboljši evropski košarkarski ligi neinvalidov?
Alpsko smučanje gluhi
Alpsko smučanje gluhi
Leta 1924 je bil v Parizu ustanovljen Mednarodni komite za šport gluhih ICSD.
Danes imajo gluhi organizirano mednarodno športno dejavnost na dveh nivojih: evropska športna organizacija gluhih (EDSO), ki organizira evropska prvenstva in mednarodne turnirje in ICSD, ki organizira letne in zimske olimpijske igre gluhih (Deaflympics).
V Sloveniji Športna zveza gluhih s pomočjo zveze za šport invalidov Slovenije podpira alpsko smučanje gluhih. Pogoj za udejstvovanje na mednarodnih tekmovanjih in olimpijskih igrah gluhih je, da smučar trenira v matičnem klubu, saj je le tako lahko konkurenčen gluhim in naglušnim smučarjem iz ostalih držav. Vsako leto je organiziran evropski pokal gluhih v alpskem smučanju, gluhi alpski smučarji se udeležujejo olimpijskih iger gluhih, organizirana so tudi svetovna prvenstva gluhih v alpskem smučanju. Gluhi alpski smučarji iz Slovenije na omenjenih tekmah tekmujejo v slalomu, veleslalomu, superveleslalomu, smuku in kombinaciji.
V primerjavi z ostalimi kategorijami invalidnosti je gluhota okvara, ki je po mnenju svetovne zdravstvene organizacije najbolj prizadene komunikacijske sposobnosti. Tekmovanja gluhih in naglušnih športnikov se na mednarodnem nivoju odvijajo ločeno od paraolimpijskih športov. Pogoj za sodelovanje na tekmah za gluhe je stopnja okvare sluha, ki jo kontrolirajo tudi na večjih tekmovanjih.
Neparalimpijski športi
Paraples
Paraples
Paraples je lahko družaben dogodek na zabavi, vrhunski šport ali umetnost. Plešeš lahko sam ali v skupini, v dvoje s hodečim ali plesalcem na vozičku. Ko govorimo o športnem vidiku paraplesa, je najpogostejša oblika ples v »combi« paru, kjer en plesalec pleše v vozičku, drugi pa je hodeči. Sodniška ocena je odvisna od kvalitete obeh plesnih partnerjev, zato je paraples eden najbolj integriranih para športov.
Ali ste vedeli, da so takratna trenerka Petra Škofic in plesalci ustanovili Plesni klub Zebra, ki je član panožne Plesne zveze Slovenije, hkrati pa že več let uspešno sodeluje tudi z Zvezo ŠIS SPK?
Paraplezanje
Paraplezanje
Paraplezanje je tekmovalno plezanje za športnike invalide. Sistem razvrščanja določa, kdo je upravičen do tekmovanja v paraplezanju in razvršča športnike z upravičenimi okvarami (malo čuden izbor besed, predlagal bi »različnih oblik invalidnosti«) v športne razrede. Športniki so razvrščeni v športni razred glede na to, koliko njihova oblika ali stopnja invalidnosti vpliva na njihovo sposobnost izvajanja osnovnih dejavnosti v paraplezanju. Da bi zagotovili korektna tekmovanja, so športniki razvrščeni tako, da tekmujejo s tistimi s podobno sposobnostjo. Po klasifikacijskem sistemu se delijo na tri skupine slepi in slabovidni, amputiranci in športniki, ki imajo omejeno moč ali stabilnost.
Ali ste vedeli, da bo paraplezanje kmalu tudi paralimpijski šport?
Parakarate
Parakarate
Karate je vzhodnoazijska borilna veščina, izvira s Kitajske. Vzporedno s karatejem se vedno bolj razvija tudi parakarate, ki zasleduje predvsem tri osnovne cilje vključevanje oseb z različnimi oblikami invalidnosti v vsakdanje življenje in aktivnosti; uresničevanje koncepta inkluzije kot koncepta odnosa do drugačnosti na ravni posameznika ter spoštovanje konvencije o pravicah invalidov. Parakarate je pomemben za razvoj celega človeka skozi dolgotrajno vadbo, tako v pomenu psihofizičnega razvoja (zdravje, samozavest, samoobramba) kakor razvoja osebnosti in doseganja notranjega miru. Prav tako je parakarate pomemben z vidika socializacije in vključevanja v družbo ter dvig samopodobe posameznika.
Ali ste vedeli, da je Japonec Gichin Funakoshi oče modernega karateja?
Biljard na vozičku
Biljard na vozičku
Biljard je pojem, ki opisuje širok spekter iger, ki za igro potrebujejo posebno mizo, palico in določeno število kugel. Tekmovanje je lahko posamično (ena na ena) ali v parih. V biljardu na vozičkih v Sloveniji zaenkrat tekmuje le gibalno ovirani, tekmovalci na invalidskih vozičkih. Tekmovanja na mednarodni ravni potekajo v treh različnih igrah: osmici, devetici in desetici, v vsaki od teh iger pa je na voljo 16 krogel. Oprema je enaka kot pri igri neinvalidov, vendar pa imajo nekoliko prilagojen voziček, ki je višji, prav tako pa posebne teleskopske podaljške, da lahko dosežejo bolj odmaknjene pozicije na mizi.
Ali ste vedeli, da je naš igralec Matej Brajkovič leta 2023 osvojil naslov evropskega prvaka v igranju desetice?
Hokej na električnih vozičkih
Hokej na električnih vozičkih
Hitro, dinamično in atraktivno – to je hokej na električnih vozičkih (angl. Powerchair hockey).
Moštvena športna panoga namenjen osebam s težjimi oblikami invalidnosti. Največ privržencev ima predvsem med distrofiki.
Igra poteka med moštvoma s petimi igralci na igrišču od katerih je eden tudi vratar. Vratar in najmanj en igralec v polju morata obvezno za igro uporabljati T-palico oz. t.i. križ, medtem ko ostali igralci uporabljajo palico, ki izhaja iz dvoranskega hokeja (floorball), od koder je tudi žogica.
Osnovni rekvizit pa je vsekakor električni invalidski voziček, katerega najvišja dovoljena hitrost je omejena na 15 km/h.
Igrišče dimenzij 26x16m je obdano z ogrado visoko 20 cm (izjemoma lahko tudi 50 cm).
Tudi pri tem športu s pomočjo klasifikacije razdelimo igralce v štiri točkovne razrede.
Seštevek igralcev na igrišču je lahko največ 11 točk.
Mednarodna zveza IWAS-IPCH na reprezentančnem nivoju izmenično na dve leti organizira svetovno in evropsko prvenstvo.
Na klubski ravni pa se vsako leto zvrsti kar nekaj turnirjev, katerih se poskušamo udeležiti tudi z našo ekipo.
Organizacije:
- Zveza za šport invalidov Slovenije
- Društvo distrofikov Slovenije
- Floorball zveza Slovenije
Kontakt:
Damir Bakonić, trener, damir.bakonic@telemach.net 041 396942
Kegljanje slepi
Kegljanje slepi
Showdown
Showdown
Šport za staro in mlado, kjer lahko sprostite vso svojo agresijo in adrenalin, ter se ob tem še zabavate s prijatelji.
Showdown (namizni tenis za slepe in slabovidne) je namenjen predvsem slepim in slabovidnim športnikom. Velja tudi za eno novejših oblik rekreacije med slepimi, ki marsikateremu popestri dan, zagotavlja določeno varnost, sprostitev, druženje. Športnikom, ki se profesionalno ukvarjajo s showdownom, le ta lahko da še veliko več, kot je dvig samozavesti, druženje na višjem nivoju, dokazovanje preko različnih tekmovanj doma in v tujini ter s tem širjenje svojih obzorij in socialne mreže med posamezniki, ki se ukvarjajo s tem športom.
Šport se je dobro predstavil na Paralimpijskih igrah v Arnhemu leta 1980 in v Atlanti 1996; od takrat naprej si počasi utira pot med prepoznavnejše zato verjamemo, da bo na tej poti enkrat dosegel tudi nivo para olimpijskih iger. Pri nas se je showdown pričel vidnejše pojavljati po letu 2000 in nenazadnje je vse steklo na višjem nivoju s prvo organizacijo Državnega prvenstva v letu 2003 s strani Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenski Paralimpijski komite.
Showdown je igra, ki jo lahko igrata le dva igralca, drug proti drugemu. Igralci med igro po pravilniku nosijo zatemnjena očala, s katerimi zagotovimo pri vseh 100% slepoto. Kljub temu so igralci klasificirani v 3 kategorije: B1(osebe, ki so popolnoma slepe, ne zaznavajo svetlobe, imajo manj kot 3 stopnje vidnega polja), B2 (osebe z ostrino vida manj od 20/400 oziroma do 5 stopinj vidnega polja), B3 (osebe z ostrino od 20/400 do 20/300 ali 5–20 stopinj vidnega polja). Igra se na 2 dobljena seta do 11 točk. Dvoboj torej v povprečju traja od 20 do 40 minut, na turnirju pa igralec odigra v poprečju 5 dvobojev dnevno. Tekmuje se pa tudi v ekipnem tekmovanju.
Organizacije, ki se ukvarjajo s showdownom v Sloveniji:
- Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski Paralimpijski komite,
- Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, Športno društvo slepih in slabovidnih in
- vsa Medobčinska društva slepih in slabovidnih.
Kontakt:
Na vsa vprašanja v zvezi s showdownom vam bo z veseljem odgovoril :
Peter Zidar , reprezentančni trener, E: zidarp@gmail.com
spletna stran: http://www.showdown.si
Video predstavitev na https://www.facebook.com/showdown.slovenija
Šah slepi in slabovidni
Šah slepi in slabovidni
Šah je edini šport, kjer se lahko slepa ali slabovidna oseba popolnoma enakovredno kosa z videčimi športniki.
Za razliko od nekaterih drugih športov slepih in slabovidnih, pri šahu slepi in slabovidni igrajo skupaj. Za igro uporabljajo šah prilagojen slepim osebam, zadnje čase se vse bolj uporablja tudi (govoreča) šahovska ura prilagojena slepim in slabovidnim osebam.
Pri šahu se tekmuje v različnih časovnih disciplinah (hitropotezni šah, pospešeni šah in klasični šah). Že vrsto let imamo državna prvenstva slepih. Najboljši se udeležujejo tudi evropskih in svetovnih prvenstev.
Najpomembnejši turnir je šahovska olimpijada, ki je ekipno tekmovanje držav in se odvija vsake štiri leta.
Organizacije, ki se ukvarjajo s šahom slepih v Sloveniji:
- Zveza za šport invalidov Slovenije
- Zveza slepih Slovenije
- Medobčinska društva slepih in slabovidnih
Kontakt:
Na vsa vprašanja vam bom z veseljem odgovoril:
Blaž Kosmač, reprezentančni trener, E: blaz.kosmac@muba-bk.si M: 040 705 325
Šport slepih
Šport slepih
Parašport pomaga mladim slepim in slabovidnim, da so psihofizično aktivni, da si gradijo boljšo samopodobo in samozavest. V tem naboru je precej športov, kjer si slepi in slabovidni merijo na lokalni, državni in mednarodni ravni. Robi Kogovšek je uspešen in nadarjen slepi tekač na 400 metrov. Slovenska reprezentanca v šahu slepih in slabovidnih je na zadnjem evropskem prvenstvu zasedla 9. mesto. Golbal reprezentanca, igra z zvenečo žogo, je bila v preteklosti eden od paradnih slovenskih parašportov. Showdown reprezentanca Slovenije še danes sega po najvišjih mestih na mednarodnih turnirjih in prvenstvih. Slepi in slabovidni kegljači so zadnje evropsko prvenstvo sklenili s šestimi osvojenimi kolajnami.
Ali ste vedeli, da mladi šahist Bor Gradišek na zadnjem mladinskem svetovnem prvenstvu zasedel 8. mesto?
Športi specialne olimpijade
Specialna olimpijada
Specialna olimpijada
Specialna olimpiada je način življenja oseb z motnjami v duševnem razvoju, prek njih pa tudi njihovih družin in programov. Rezultat te ideje je ohranjanje psihofizičnih sposobnosti in vsesplošna socializacija oseb z motnjami v duševnem razvoju. Slogan specialno-olimpijskega gibanja se glasi: »Pustite mi zmagati, če pa ne morem zmagati, naj bom pogumen v svojem poskusu.« Danes je v svetovno gibanje specialne olimpiade vključenih že prek 200 programov iz 150 držav sveta. Tekmovanja potekajo na regionalni in državni ravni, države pa se med sabo merijo na zimskih in poletnih svetovnih igrah specialne olimpiade.
Ali ste vedeli, da je trener nogometne ekipe Slovenije Domen Pociecha, nekdanji sankač in udeleženec olimpijskih iger v Torinu in Vancouvru?