Postani športnik

Z namenom vzpostavitve dolgoročnega sistema in pogojev za vključevanje mladih invalidov v športne aktivnost, skupaj z Lidlom Slovenija razvijamo program Postani športnik. Program vključuje širok nabor aktivnosti, pobud, dogodkov in delavnic, ki so namenjene mladim invalidom in njihovim staršem, učiteljem in profesorjem športne vzgoje, lokalnim športnim klubom, panožnim zvezam, društvom invalidov in podobno.

Seznam društev in športnih klubov s prilagojenimi programi za otroke z različnimi oblikami invalidnosti.

Vsak posameznik, ne glede na svoje zmožnosti, se lahko vključi v športne aktivnosti, prilagojene njegovim sposobnostim.

Na Zvezi za šport invalidov Slovenije – Slovenskem paralimpijskem komiteju (Zveza ŠIS-SPK) si prizadevamo opolnomočiti mlade športnike invalide tako, da jim zagotovimo potrebna orodja za uspeh v nenehno razvijajočem se svetu. Naši notranji in zunanji sodelavci imajo izkušnje na področjih, kot so prilagojeni športi, trenerstvo, prehrana, športna medicina, športna psihologija in pravice invalidov. Spoznanje o pomembnosti dela, ki ga opravljamo, nas spodbuja, da tudi sami zasledujemo nenehni razvoj. Vodimo z zgledom, ne le z besedami.

S programom želimo tudi spremeniti pogled na šport z vidika mladih invalidov, ozaveščati javnost in posledično razbijati predsodke o vključevanju mladih invalidov v športne programe in pomagati ter spodbujati različna društva ter organizacije pri prilagoditvi programov za mlade invalide. Pomemben del programa je tudi povečanje nabora usposobljenih pedagogov, ki so vešči dela z otroki invalidi in vzpostaviti kakovostno bazo ponudnikov športnih aktivnosti za mlade invalide.

Zakaj program Postani športnik?

Ker šport med ljudmi z invalidnostmi spreminja življenje, omogoča vrhunske rezultate in boljšo kakovost življenja. Naj naši vrhunski športniki povedo sami.

Ambasadorji programa Postani športnik

Jernej Slivnik

Jernej Slivnik

paraalpsko smučanje

Jernej Slivnik je nadarjeni paaalpski smučar. Nastopil je že na dveh paralimpijskih igrah, na letošnjem svetovnem prvenstvu se je zavihtel na 4. mesto v slalomu. Na paralimpijskih igrah je bil najvišje leta 2018, v slalomu je bil 12. Slivnik tekmuje od 15. leta, debitiral je na domači tekmi svetovnega pokala v Kranjski Gori (januarja 2016).

Lara Nedeljkovič

Lara Nedeljkovič

paraples

S trdim delom se daleč pride.

Lara Nedeljković je večkratna državna prvakinja v paraplesu. Pleše v paru s soplesalcem Klemnom Dremljem, merita se v dveh tekmovalnih kategorijah Combi standard class 2 in Combi freestyle class 2. Aprila 2018 sta bila na mednarodnem tekmovanju na Nizozemskem prvič na stopničkah za zmagovalce. Lara je s plesom začela leta 2017 v Plesnem klubu Zebra Ljubljana, ki je edini v Sloveniji, ki se ukvarja s plesom na vozičkih.

Blaž Adamlje

Blaž Adamlje

boccia

Šport mi je spremenil življenje na bolje.

Blaž Adamlje je mlad in nadarjen igralec dvoranskega balinanja. Letos poleti je debitiral na mednarodni sceni in na tekmovanju na Nizozemskem zasedel 5. mesto.

Luka Trtnik, paranamizni tenis

Luka Trtnik

paranamizni tenis

Šport je zame naredil čudeže.

Luka Trtnik je mladi nadarjeni igralec namiznega tenisa. Lani je uspešno debitiral na paralimpijskih igrah v Tokiu (med 16 najboljšimi na svetu v svoji skupini), letos pa osvojil že dve bronasti kolajni na mednarodnih turnirjih – tako doma v Laškem kot na turnirju v Podgorici.

Robi Bojanec

Robi Bojanec

košarka na vozičkih

Robi Bojanec je kapetan reprezentance v košarki na vozičkih. Z ekipo se je letos iz C divizije prebil v B divizijo evropske reprezentančne košarke. Na klubski ravni Robi brani barve ParaSportSlovenije, s katero je osvojil srebrno medaljo v regionalni ligi NLB Wheel. Ob športni karieri je Robi uspešno končal  fakulteto za elektrotehniko, v svoji stroki pa se je tudi zaposlil.

Nastija Fijolič

Nastija Fijolič

paraples

Občutek, da si naredil nekaj zase, je v športu neprecenljiv.

Nastija Fijolič je izkušena športna paraplesalka, ki se je po tekmovalnem premoru letos uspešno vrnila na plesni parket. Tekmuje v kategorijah Single women class in Single women freestyle class. Letos jeseni jo čaka nastop na evropskem prvenstvu v Pragi na Češkem. Nastija je ambasadorka globalne kampanje #WeThe15.

Tomi Jakša

Tomi Jakša

odbojka sede

S pomočjo športa sem se postavil na noge.

Lani jeseni se je moška odbojkarska reprezentanca vrnila na mednarodno sceno. Fantje so zaigrali na evropskem prvenstvu v Turčiji, eden vidnejših igralcev pa je bil prav Toni Jakša. 22-letnik se je s parašportom spoznal med rehabilitacijo na URI Soča, kjer mu je odbojko sede priporočil tamkajšnji fizioterapevt. Na tekmovalni ravni je Toni član ŠDI Ljubljana.

Matej Arh

Matej Arh

košarka na vozičkih/paraplezanje

Matej Arh je aktiven na dveh parašportnih področjih: sprva je igral predvsem košarko na vozičkih, kjer je tudi članski reprezentant, izvrstne rezultate pa beleži v športnem paraplezanju. Na zadnjem svetovnem prvenstvu v Moskvi je zasedel 6. mesto.

Leja Glojnarič

Leja Glojnarič

atletika gluhi

Šport me pomiri, obenem pa neizmerno zabava.

Leja Glojnarič je v otroških letih začela s treningi atletike, posluh za njo pa so našli v AK Brežice. Njen prvi trener je bil Henrik Omerzu, prvič je tekmovala v 3. razredu. Na letošnji olimpijadi gluhih je osvojila dve zlati kolajni: najboljša je bila v mnogoboju in skoku v višino.

Senta Jeler

Senta Jeler

odbojka sede

Če si nečesa res močno želiš, te nihče pri tem ne more ovirati.

Senta Jeler je članica ženske reprezentance odbojke sede, s katero je letos na domačem terenu v Šempetru osvojila srebro v elitni svetovni Zlati ligi narodov. Na zadnjem evropskem prvenstvu je Senta s Slovenijo prišla do visokega 4. mesta, za nameček pa je bila Senta izbrana v elitno postavo tekmovanja.

Amir Alibabić

Amir Alibabić

paraples

Šport me popelje v svet, kjer lahko pokažem svoj pravi jaz.

Amir Alibabić je športni paraplesalec, ki tekmuje v kategorijah Single men class 1, i Single men freestyle class 1 in Duo latin class 1. Na zadnjem vidnejšem mednarodnem tekmovanju na Nizozemskem je bil v vseh prej omenjenih kategorijah srebrn, v paru pa je plesal z Nastijo Fijolić. Amir je največji uspeh zabeležil leta 2018 na svetovnem prvenstvu, ko je v prostem slogu osvojil 2. mesto.

Marino Kegl

Marino Kegl

tenis gluhi

Marino Kegl je gluhi tenisač, ki vztraja in traja v evropskem vrhu že skoraj desetletje. Nastopil je na treh olimpijadah gluhih, letos je bil 4. v Braziliji. Na zadnjem evropskem prvenstvu je osvojil bron. Je tudi eden od treh slovenskih parašportnikov, ki je kot vrhunski športnik zaposlen v javni upravi (FURS).

Anej Doplihar

Anej Doplihar

parakolesar

Šport te nauči res živeti. 

Anej Doplihar je bil uspešen parakolesar. Lani je debitiral na paralimpijskih igrah, kjer se je v kronometru zavihtel na visoko 9. mesto. Na letošnjem svetovnem prvenstvu je bil 10. na svetu tako v cestni vožnji kot v vožnji na čas. Anej je predan športu že vrsto let. Pred nesrečo z motorjem je bil uspešen motorkrosist, športne izkušnje pa mu sedaj še kako prav pridejo v parakolesarstvu.

Robi Kogovšek

Robi Kogovšek

slepi atlet

V športu rad premagujem samega sebe. 

Robi Kogovšek je obetavni mladi tekač, ki trenira pod taktirko nekdanjega maratonca, danes pa uspešnega trenerja Romana Kejžarja. Letošnje leto, 2022, je prelomno tudi za Robija. Že na prvi tekmi letošnje (koledarske) sezone postavil (in kasneje še izboljšal) osebni rekord v teku na 400 metrov, za nameček pa je takoj na prvi tekmi izpolnil tudi normo za EP, ki bo prihodnje leto. Z Robijem teče spremljevalec Jan Trček.

Tija Vrhovnik

Tija Vrhovnik

odbojka sede

Prijateljstva in spomini v športu ostanejo za celo življenje. 

Tija Vrhovnik je kljub mladosti že izkušena odbojkarica in stalna članica ženske reprezentance odbojke sede, s katero je na zadnjem evropskem prvenstvu zasedla 4. mesto. Tija je tudi uspešna nogometašica, članica ŽNK Radomlje Medex, igra pa tudi dvoranski nogomet. Tija je letos začela tudi s študijem v Kopru.

Lena Gabršček

Lena Gabršček

odbojka sede

Lena Gabršček je kapetanka slovenske ženske reprezentance v odbojki sede. Z ekipo je nastopila na poletnih paralimpijskih igrah 2012 in osvojila šesto mesto. Leta 2015 je na domačem evropskem prvenstvu s Slovenijo osvojila bron, lani pa so bile 4. v Evropi. Lena je tudi trenerka in sodnica odbojke ter ambasadorka za antidoping in motivatorka. Uspešno je končala študij psihologije.

Tadej Enci

Tadej Enci

gluhi atlet

Vztrajnost, odgovornost in svoboda – vse to mi je dal šport.

Tadej Enci je uspešen gluhi atlet. Leta 2015 je na Poljskem ob debiju na evropskem prvenstvu gluhih osvojil bron v teku na 400m. Leto dni kasneje si je v isti disciplini pritekel naslov dvoranskega evropskega prvaka. Leta 2018 je na dvoranskem državnem prvenstvu Slovenije v absolutni konkurenci slišečih športnikov osvojil 3. mesto in postal prvi gluhi atlet, ki je osvojil medaljo na članskem atletskem državnem prvenstvu Slovenije.

Manca Smrekar

Manca Smrekar

športno paraplezanje

Zame je šport težji, a zato še bolj izzivalen.

Manca Smrekar je paraplezalka in aktualna parašportnica leta. Ta laskavi naziv, ki ga podeljuje Zveza za šport invalidov Slovenije-Slovenski paralimpijski komite, si je pribora s četrtim mestom na svetovnem prvenstvu v paraplezanju v Moskvi. Manca Smrekar upa, da paraplezanje postane paralimpijska panoga. Manca ob športni poti uspešno deluje tudi v poslovnih vodah, saj vodi trgovino v Ljubljani.

David Škorjanc

David Škorjanc

košarka na vozičkih

Ko »letimo« po igrišču, nas nihče ne more ustaviti.

David Škorjanc je član reprezentance v košarki in udarni član mladega vala naše izbrane vrste, ki je letos napredovala v evropsko B divizijo reprezentančne košarke. David je z reprezentanco Slovenije v lanski sezoni zasedel 3. mesto, v novi sezoni pa igra klubsko košarko za Graz v avstrijski ligi. David je bil tudi član rokometne reprezentance, ki je na letošnjem svetovnem prvenstvu v Egiptu osvojila bronasto kolajno.

Tim Žnidaršič Svenšek

Tim Žnidaršič Svenšek

paraplavanje

Ko plavam, se osredotočim le na svoj cilj.

Tim Žnidaršič Svenšek je predstavnik mlade garde parašportnikov, ki so uspešno tekmovali na paralimpijskih igrah v Tokiu. Na 50m delfin in 100 m hrbtno je v svoji kategoriji zasedel 16. mesto. Dosedaj je 18-letni Tim nastopil na treh evropskih paraigrah mladih, kjer je bil leta 2019 zlat na 50m delfin, letos pa bronast na 100 m hrbtno. Leta 2021 je postal prejemnik štipendije Mladi upi Zavarovalnice Triglav, namenjene mladim, nadarjenim športnikom, glasbenikom in umetnikom, ki se šele prebijajo v vrh.